Napsali o nás v deníku 5 PLUS

Náš velitel L. Kubíček dal rozhovor do deníku 5 PLUS. Více na odkazu nebo níže

Hasiči ze Slap: Zasahujeme u přehrady, ale nemáme loď 10. července 2014 11:35 Pro většinu Pražanů a Středočechů jsou Slapy synonymem pro koupání, opalování a letní aktivity všeho druhu. Slapy však nejsou jen rekreační oblast kolem přehrady na Vltavě, ale i stejnojmenná obec, v níž fungují obvyklé instituce a spolky, mezi nimi i sbor dobrovolných hasičů. Slapští hasiči „zasahují“ tentokrát při soutěži. Slapští hasiči „zasahují“ tentokrát při soutěži. | foto: SDH Slapy nad Vltavou Velkopopovický Kozel „Je nás ve sboru kolem sto dvaceti, ale to je včetně zasloužilých členů a dětí. Aktivních členů je kolem pětadvaceti, v zásahové jednotce devět,“ říká velitel jednotky Vladimír Kubíček. Podle něj je důležité, jak je práce členů sboru vidět a ne to, kolik má sbor členů. „Například žen máme ve sboru několik desítek, ale pro účast v soutěžích v požárním sportu dají dohromady tak akorát jedno družstvo – ale to je vidět dobře,“ dodává Kubíček s úsměvem.

Totéž se podle něj týká i práce s dětmi. „Jsou ve věku od šesti do čtrnácti let, a když máte zaujmout všechny, tak to není právě jednoduché,“ říká velitel a jen tak mimochodem poznamená, že o mladé hasiče se stará jeho žena se svou kamarádkou.

U vody, ale bez lodi Techniku mají slapští hasiči relativně moderní – cisternovou stříkačku CAS 32 na podvozku Tatry 815 a terénní automobil Nissan Navara. „Ten je malý, ale šikovný, hodí se na menší technickou pomoc, například popadané stromy a podobně,“ vysvětluje velitel Kubíček.

Trochu překvapivá je skutečnost, že hasiči působící u největší středočeské přehradní nádrže nemají ve svém vybavení loď. „Tu mají ve Štěchovicích, tam disponují kompletním vybavením pro zásahy na vodě. Ale oni jsou také přímo u vody, jsou zařazeni o třídu výš a drží pohotovost. U nás na Slapech působí poříční oddíl policie,“ vysvětluje velitel.

Zásahy kolem vody však pro slapské „dobráky“ přesto patří mezi nejčastější. „Například při loňských povodních jsme pomáhali právě štěchovickým kolegům u rozvodněného potoka Kocába. A málem jsme zasahovali i u té včerejší průtrže mračen u nás ve Slapech, ale naštěstí to prošlo obcí bez následků,“ reaguje Kubíček na aktuální počasí počátku července.

Poznejte své hasiče Na kontě letošních „zásahů“ tak mají slapští hasiči především společenské akce: hasičský ples v březnu, potom oblíbený masopustní průvod a v dubnu pálení čarodějnic. Přes léto se budou tradičně věnovat hlavně soutěžím a zúčastní se akcí kolegů z obcí Středočeského kra­je.

„A pak máme v plánu jednu věc, která je prací i zábavou současně: chtěli bychom ve spolupráci s obcí zrenovovat naši cisternovou stříkačku na podvozku Pragy V3S. K ostrým výjezdům se už nehodí, ale při různých slavnostních příležitostech se s ní rádi pochlubíme,“ dodává Vladimír Kubíček.

Autor: Jan Horák

vytvořeno: 10.7.2014 změněno: 10.7.2014
Kategorie: 2014

Radost! Domov v Korkyni získal pro děti mikrobus - SDH SLAPY také přispěli

Korkyně – Sny se plní. Alespoň Dětský domov v Korkyni to může s velkou radostí potvrdit. Děti už na jarní prázdniny na hory odvezl vytoužený mikrobus.

Za úspěchem stojí loni na podzim vyhlášená sbírka. „Ke konci září jsme se ptali, jestli Ježíšek unese mikrobus. Dnes víme, že unesl. Nikdo z nás v takovou pomoc a podporu ani nedoufal," podělila se s redakcí Příbramského deníku o radost ředitelka domova Tereza Jandová.

Celkem se podařilo na transparentním účtu domova shromáždit částku 584 tisíc korun.

„S přislíbenými příspěvky od nadací ve výši 70 tisíc korun a slevou, kterou nám poskytl značkový prodejce aut z Prahy, se nám podařilo koupit skoro nový předváděcí Volkswagen Transportér kombi. Poprvé se z něj děti radovaly 27. ledna večer, když jsme ho přivezli," popisuje významný den ředitelka.

Domov v Korkyni provozuje obecně prospěšná společnost Soukromý dětský domov SOS 92. Pečuje o děti zpravidla ve věku od 3 do 18 let. „Jako nestátní zařízení nemáme nárok na dotaci na nákup automobilu, rekonstrukci budovy a podobně. Bez sponzorských darů a příspěvků se provoz domova neobejde," vysvětlila na podzim k vyhlášené sbírce jednatelka domova Hana Čechová.

Příbramský deník 10.2.2014